PL | EN

logo

Polfarmex inwestuje w zaplecze badawczo-rozwojowe

Dodano: 2021-02-18

Dział Badawczo-Rozwojowy zakładów Polfarmex S.A. w Kutnie zyskał 15 nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w procesie tzw. formulacji – jednym z etapów technologii produkcji leków. Dla działającego już od ponad 30 lat producenta leków generycznych priorytetem jest zapewnienie pacjentom dostępności do nowoczesnych, przystępnych cenowo oraz bezpiecznych w stosowaniu terapii farmakologicznych. Dzięki modernizacji Laboratorium Formulacji firma docelowo będzie w stanie zaoferować leki w nowych postaciach farmaceutycznych, jednocześnie w większym stopniu dbając o środowisko w trakcie prac badawczo-rozwojowych.

 

Nowe urządzenia w Laboratorium Formulacji są wykorzystywane w rozwoju procesów wytwórczych oraz w obszarze kontroli parametrów jakościowych projektowanych leków. Zmodernizowany park maszynowy daje także o wiele większe niż dotychczas możliwości technologiczne. Zakupiona tabletkarka rotacyjna pozwala np. na wytwarzanie tabletek wielowarstwowych. Ponadto dzięki specjalnemu oprzyrządowaniu umożliwia dobór odpowiednich parametrów tabletkowania przy wykorzystaniu bardzo małych ilości wsadowych masy tabletkowej. Jest to szczególnie istotne przy bardzo kosztownych materiałach wyjściowych i substancjach czynnych. Na etapie prowadzonych prób pozwala to zachować docelowe parametry tabletki.

Nowe urządzenia to także oszczędność czasu. Wielozadaniowe urządzenie do badania tabletek jest w stanie w tym samym czasie wykonać pomiar aż pięciu parametrów jakościowych, istotnie skracając czas wykonywanych badań.

Wybierając nowe urządzenia, firma kierowała się także wymaganiami ekologicznymi i środowiskowymi. Dlatego zainstalowane w zakładach w Kutnie urządzenia wykorzystywane podczas rozwoju procesów wytwórczych pozwalają na zużycie w procesie technologicznym mniejszej niż dotychczas ilości wody.

– Stałe inwestowanie w nowoczesny sprzęt na każdym etapie produkcji leków to konieczność, by dostosowywać się do zróżnicowanych wymagań pacjentów oraz wychodzić naprzeciw ich potrzebom terapeutycznym. Zapewniając naszym specjalistom najnowocześniejsze urządzenia, otwieramy tym samym szersze możliwości badań i rozwoju. Jesteśmy zaangażowani w proces budowy bezpieczeństwa lekowego zarówno pod kątem wprowadzania na rynek nowych produktów, jak i ulepszania tych już oferowanych pacjentom – mówi dr Michał Ostrowski, Kierownik Laboratoriów Rozwojowych w Polfarmex S.A.

Zgodnie ze strategią rozwoju Grupy Polfarmex, jednym z obszarów działalności badawczo-rozwojowej jest tworzenie leków generycznych z wartością dodaną (GX +). W tym wypadku chodzi o postacie leków o modyfikowanym uwalnianiu substancji czynnej. Tego rodzaju produkty lecznicze znajdują szerokie zastosowanie w terapii chorób cywilizacyjnych, które są bezpośrednio związane z trybem życia (lifestyle diseases), jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Przeprowadzona w Kutnie modernizacja Laboratorium Formulacji była możliwa dzięki zrealizowaniu dwuetapowego projektu pn. „Wzrost potencjału Polfarmex S.A. do prowadzenia działalności B+R” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.