PL | EN

logo

Polfarmex S.A. głównym sponsorem 46. Święta Róży

Dodano: 2020-09-01

Początki ich hodowli sięgają stu lat wstecz. Dwie ich odmiany można znaleźć nawet w Ogrodach Watykańskich. Róże z Kutna swoje święto będą obchodzić po raz 46. Polfarmex S.A. kolejny już rok wspiera różaną tradycję.

>

Fot. Adam Pietrusiak.

Jest rok 1912. W podkutnowskich Adamowicach Aron Eizyk razem z bratem Karolem zakłada gospodarstwo ogrodnicze. Siedem lat później zaczyna hodować pierwsze odmiany królowej kwiatów. Plantacja rodziny Eizyków zatrudnia ponad stu pracowników i uchodzi za najlepszą w Polsce. Tutaj tajniki hodowli róż regularnie poznają studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.


Na przełomie lat 40. i 50. różana tradycja w Kutnie odradza się za sprawą kolejnego rodzeństwa – Bolesława i Henryka Wituszyńskich. Szczególnie pierwszy z nich zyskał iście międzynarodowy rozgłos, stając się także autorytetem dla hodowców. Bolesław Wituszyński dopracował się bowiem czterech odmian – „Kutno”, „Marylka” ; Mikołaj Kopernik” oraz „Leszek”. „Marylkę” i „Kopernika” można spotkać w Ogrodach Watykańskich. Z kolei odmiana „Kutno” trafiła do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Alejach Ujazdowskich. Zasługi Bolesława Wituszyńskiego zostały upamiętnione w przestrzeni miejskiej – jego imieniem nazwano jedną z kutnowskich ulic. Pomnik hodowcy otoczony różami stoi w sąsiedztwie Kutnowskiego Domu Kultury.

Zbliża się weekend pachnący różami

Początek września w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta zajmuje miejsce szczególne. To właśnie wtedy od blisko półwiecza odbywa się największa w Polsce impreza z różą w roli głównej. Do Kutna zjeżdżają hodowcy i miłośnicy tych kwiatów z całego kraju, by przez trzy dni w atmosferze festynu dzielić się swoją różaną pasją.

Tegoroczne 46. Święto Róży ze względu na trwającą epidemię COVID-19, będzie inne niż zwykle – bez koncertów czy dorocznego jarmarku na głównej ulicy miasta - Królewskiej. Nie zmieni się jedno – róża w centrum wydarzeń. W programie imprezy jest m.in. Ogólnopolska Wystawa Róż, plenerowe aranżacje florystyczne w parku miejskim, targi różane i zielona strefa relaksu.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj.

Wspieramy różaną tradycję

Jako firma od ponad trzydziestu lat związana z Kutnem, tak i w tym roku wspieramy różaną tradycję, będąc głównym sponsorem 46. Święta Róży. Uczestnicząc jako sponsor oraz partner wielu wydarzeń kulturalnych, jesteśmy dumni mogąc kształtować miejską przestrzeń i sprawiać, że Kutno – miasto w którym prowadzimy działalność – staje się miejscem jak najlepszym do życia. Sponsorując Święto Róży wspieramy również promocję marki „Kutno-Miasto Róż”.