PL | EN

logo

Różowy październik w Polfarmex S.A.

Dodano: 2021-10-29

Rak piersi jest pierwszą co do częstości występowania przyczyną choroby nowotworowej kobiet w Polsce, stanowiąc ok. 22,5 proc. zachorowań onkologicznych1. Podstawowym orężem w walce z tą chorobą jest świadomość ryzyka oraz regularna diagnostyka. Dlatego w trosce o zdrowie pracownic Grupy Polfarmex, do zakładu w Kutnie zawitał mammobus, a z bezpłatnego badania zorganizowanego przez firmę skorzystało prawie 100 Pań. To nie koniec. Grupa Polfarmex przekazała również Kutnowskiemu Stowarzyszeniu Amazonek model do nauki samobadania piersi, który posłuży członkiniom stowarzyszenia podczas prowadzonych akcji edukacyjnych.

>

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu2.  80% zachorowań na raka piersi występuje u kobiet po 50. roku życia, przy czym prawie 50% z nich diagnozuje się pomiędzy 50. a 69.1 rokiem życia.  Choć coraz częściej nowotwór ten bywa diagnozowany również u młodszych kobiet w wieku 20-49 lat3. To, co decyduje o sukcesie jego leczenia to przede wszystkich wczesne wykrycie związane z systematyczną troską o siebie.  

Stawiamy na profilaktykę

Dlatego tak ważna jest profilaktyka - comiesięczne samobadanie piersi, raz w roku wykonanie badania USG oraz pierwszej mammografii po ukończeniu 35 roku życia, a kolejnych według zaleceń lekarza, nie rzadziej niż raz w roku4. 

- Mammografia to kilkuminutowe, bezbolesne badanie, które może uratować życie. Szybka diagnoza i wczesne rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse na całkowite wyzdrowienie. Dla nas jako firmy na co dzień dbającej o zdrowie pacjentów, równie ważna jest także troska o zdrowie naszych pracowników. Choć akcję profilaktyczną planowaliśmy już w ubiegłym roku, to plany pokrzyżowała nam pandemia. Niezwykle się cieszymy, że w tym roku się udało, a z bezpłatnego badania skorzystało tak wiele naszych koleżanek - mówi Monika Dąbrowska, Dyrektor Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Grupie Polfarmex.

Dzięki przeprowadzonej na terenie zakładu produkcyjnego Polfarmex S.A. w Kutnie akcji profilaktycznej, z mammografii skorzystały 94 Panie z Grupy Polfarmex. 

Dopełnieniem październikowych aktywności firmy było przekazanie Stowarzyszeniu „Kutnowski Klub Amazonek” modelu do nauki samobadania piersi, który członkinie klubu będą wykorzystywać podczas prowadzonych przez siebie prelekcji i spotkań profilaktycznych. 

Polfarmex wśród odpowiedzialnych pracodawców

W czerwcu tego roku Polfarmex S.A. został partnerem akcji „Onkoodpowiedzialni”. Opiera się ona na wspólnych działaniach społecznie odpowiedzialnych pracodawców w celu zwiększenia świadomości zdrowotnej pracowników, zwrócenia uwagi na profilaktykę onkologiczną i wskazania ścieżki, gdzie szukać pomocy w przypadku zachorowania. Onkoodpowiedzialnych tworzy ponad 60 firm, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

 

 

1. https://onkoodpowiedzialni.pl/  

2. https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/ 

3. http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/  

4. https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/15-pazdziernik---swiatowy-dzien-walki-z-rakiem-piersi